ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ

ΤΟ ΤΜΗΜΑ

ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΔΥΝΑΜΙΚΟ

ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ

ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ

ΥΠΟΦΗΦΙΟΙ ΔΙΔΑΚΤΟΡΕΣ

ΦΟΙΤΗΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΓΧΩΡΙΕΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΕΣ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ

ΕΚΔΟΣΕΙΣ

ΘΕΑΤΡΟΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

ΔΙΚΤΥΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ

ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Ταυτότητα ιστοσελίδας

Διδακτικό Προσωπικό

ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΔΥΝΑΜΙΚΟ Τ.Θ.Σ.

ΟΜΟΤΙΜΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ

Ονοματεπώνυμο

 

Γνωστικό Αντικείμενο

 

Άλκηστις Κοντογιάννη

  Εφαρμοσμένη Παιδαγωγική & Δραματική Τέχνη στην Εκπαίδευση  

ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ (ΔΕΠ)

Ονοματεπώνυμο

Βαθμίδα

Γνωστικό Αντικείμενο

Ώρες υποδοχής/e-mail

Πρόεδρος Τμήματος:

Χρήστος Καρδαράς

Καθηγητής

Ιστορία του Ελληνισμού [19ος – 20ος αιώνας]: Πολιτική, Θεσμοί, πολιτισμός

 

Στο γραφείο της Αντιπρυτανείας, αίθουσα Πινακοθήκης

Τρίτη 9:00-10:00

Τετάρτη 11:00-12:00

kardaras@uop.gr

Βασιλική Μπαρμπούση

Καθηγήτρια

Ιστορία, Θεωρία και Διδακτική του Σύγχρονου Χορού

Στο γραφείο της (Κεντρικά Διδακτήρια) Ισόγειο

Τρίτη 13:00-15:00

Τετάρτη 11:00-13:00

barbousi@uop.gr

Μαρία Βελιώτη-Γεωργοπούλου

Αναπληρώτρια Καθηγήτρια

Ανθρωπολογία – Τελετουργία – Δρώμενα

Δευτέρα Τρίτη Γραφεία Πινακοθήκης 17:00-18:00

(κατόπιν συνεννοήσεως)

mvel@uop.gr

Μαρίνα Κοτζαμάνη

Αναπληρώτρια Καθηγήτρια

Ευρωπαϊκό θέατρο: 20ος αιώνας ή Σύγχρονο Ευρωπαϊκό Θέατρο

 

Στο γραφείο της (Κεντρικά Διδακτήρια) Ισόγειο

Τετάρτη 18:00-19:00

kotzaman@uop.gr

Ιωάννης Λεοντάρης

Αναπληρωτής Καθηγητής

Θεωρία του Κινηματογράφου

 

Στο γραφείο του (Κεντρικά Διδακτήρια) Ισόγειο

Τετάρτη 10:00-11:00

Πέμπτη 11:00-12:00

ileontar@uop.gr

Αθανάσιος Μπλέσιος

Αναπληρωτής Καθηγητής

Νεοελληνική και Συγκριτική Δραματολογία σε σύνδεση με τη Λογοτεχνία

 

Στο γραφείο του Άργους 17

Δεύτερα 15:00-16:00

Παρασκευή 18:00-19:30

mplesios@uop.gr

Αγγελική Σπυροπούλου

Αναπληρώτρια Καθηγήτρια

Ευρωπαϊκή Λογοτεχνία [19ος  - 20ος αιώνας] Θεωρία και Νεωτερικότητα

 

Στο γραφείο της στην αίθουσα Πινακοθήκης

Πέμπτη 17:00-18:00

Παρασκευή 15:00-16:00 

Κατόπιν συνεννόησης

aspirop@uop.gr

Αστέριος Τσιάρας

Αναπληρωτής Καθηγητής

Θεατρική Αγωγή και Θεατρικό Παιχνίδι

 

Στο γραφείο Άργους 17 

Δευτέρα 18:00-19:00 

Παρασκευή 16:00-18:00

tsiaras@uop.gr

Βαρβάρα Γεωργοπούλου

Επίκουρη Καθηγήτρια

Νεοελληνικό Θέατρο και Θεατρική Κριτική

Αίθουσα Υπολογιστών

Τρίτη 17:00-18:00

Τετάρτη 12:00-13:00

 vargeorg@uop.gr

Κωστούλα Καλούδη

Εκπαιδευτική άδεια, χειμερινό εξάμηνο 2017-2018

Επίκουρη Καθηγήτρια

 

 

Κινηματογράφος – Ιστορία – Κοινωνία

 

 

Αίθουσα προβολών Πινακοθήκης

Τετάρτη 18:00-20:00

kaloudi@uop.gr

 

Ιωάννα Καραμάνου

Επίκουρη Καθηγήτρια

Αρχαία Ελληνική Τραγωδία

Διδακτήρια της Σχολής στην αίθουσα του Ισογείου

Δευτέρα 11:00-12:00

Τετάρτη 11:00-12:00

karam@uop.gr

Αντωνία Μερτύρη

Επίκουρη Καθηγήτρια

Ιστορία της Τέχνης και Κοινωνία κατά τους νεότερους χρόνους

Κεντρικά Διδακτήρια Ισόγειο

Τρίτη, Πέμπτη 14:00-15:00

antmert@uop.gr

Μαρία Μικεδάκη

Επίκουρη Καθηγήτρια

Αρχαίο Ελληνικό Θέατρο: Αρχιτεκτονική και Σκηνογραφία

Στο γραφείο της Άργους 17

Δευτέρα 18:00-20:00

mikedaki@uop.gr

Έλενα Παπαλεξίου

Λέκτορας

Σύγχρονες Τάσεις στη Σκηνοθεσία

Βιβλιοθήκη

Τετάρτη 12:00-14:00

Κατόπιν επικοινωνίας

epapalex@uop.gr

Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό (Ε.Ε.Π.) -Εργαστηριακό Διδακτικό Προσωπικό (Ε.ΔΙ.Π.)

Ονοματεπώνυμο

Βαθμίδα

Γνωστικό Αντικείμενο

e-mail

Αντωνία Βασιλάκου

Εκπαιδευτική άδεια 06/02/2017-31/05/2017

  βαθμίδα Γ΄

 Γαλλικό Θέατρο και Μιμική Τέχνη

Γραφεία Πινακοθήκης

Δευτέρα 18:00-19:00

Τρίτη 12:00-14:00

avasilak@uop.gr

Εμμανουέλα Βογιατζάκη-Κρουκόβσκι

Εκπαιδευτική άδεια, χειμερινό εξάμηνο 2017-2018

βαθμίδα Γ΄

Σκηνογραφία, Ενδυματολογία, Οπτικοακουστικές Παραγωγές, Τεχνολογία και Παραστατικές Τέχνες, Σχεδιασμός Βίντεο και Εγκατάσταση

Γραφείο Άργους 17

Πέμπτη 19:00-21:00

Παρασκευή 08:30 - 10:00

vogkruk@uop.gr

Ασημίνα Δημητρουλοπούλου

βαθμίδα Γ΄

Σκηνογραφία και Αρχιτεκτονική του Σκηνικού Χώρου

 Αίθουσα Σκηνογραφίας Άργους 17

Πέμπτη 10:00-12:00

adimitro@uop.gr

Χριστίνα Ζώνιου             

βαθμίδα Γ΄

Υποκριτική

Στο γραφείο της Άργους 17

Τετάρτη 11:00-14:00

zoniou@uop.gr

Χριστίνα Οικονομοπούλου

βαθμίδα Γ΄

Γαλλόφωνο Θέατρο, Γαλλική Γλώσσα και Γαλλική Θεατρική Ορολογία

Βιβλιοθήκη

Πέμπτη 10:00-12:00

oikonomo@uop.gr

Στυλιανός Ροδαρέλης

βαθμίδα Γ΄

Ισπανικό Θέατρο, Ισπανική Γλώσσα και Ορολογία Θεάτρου

Κεντρικά Διδακτήρια Ισόγειο

Δευτέρα 20:45-21:30

Παρασκευή 20:45-21:30

rodareli@uop.gr

Μαρία Σπυριδοπούλου

βαθμίδα Γ΄

Ξενόγλωσση Θεατρική Ορολογία και Μετάφραση

Στο γραφείο της Άργους 17

Τρίτη 10:00 -12:00 

  mariaspi@uop.gr

Άννα Τσίχλη

Εκπαιδευτική άδεια, ακαδημαϊκό έτος 2017-2018

βαθμίδα Γ΄

Σκηνοθεσία και Θεατρική Πρακτική

Βιβλιοθήκη

16:00-18:00

tsichli@uop.g

r

 

Άγγελος Γουναράς  (Ε.ΔΙ.Π)

 

 

Σχεδιασμός Φωτισμού

gounaras@uop.gr

 

Επίκουρη Καθηγήτρια

 

Υλοποίηση ιστοχώρου:
Ανδρέας Μαλής